Историја на Барби
Барби, тоа е големо име, а тоа исто така, стана најпознатата кукла во светот, и тоа од своето основање.

Барби кукла прв пат беше продаден 9 март 1959 од страна на Мател.
Мател е американски играта, создадени од Eliott Халдер и Харолд Mattson и Мател меѓу другото, контракција на "Мет" и "Ел" на нивните имиња.


I-Раѓањето на Барби.

Историјата на Барби не е тривијална, тоа е првично идеја што доаѓа од Рут Халдер, сопруга на Eliott Халдер. Всушност, појавата на Барби инспириран од неговата имагинација, туку кукла таа купи нејзината ќерка за време на посетата, германски кукла наречена Билд Лили. Кукла сака нејзината ќерка, па таа одлучи да донесе САД, идеја која ќе го направи идниот успех на кукла, таа име е Барби, за минијатурни ќерка Барбара.

Од неговото враќање во САД, Рут, активно работат на својот проект за создавање на нова кукла кукли révolutionnerai на светот дека досега немал формите Билд Лили. За прв Барби кукла мерења возрасни, досега, кукли биле деца. Првиот Барби има мерења поблиска до онаа обземен од германски кукла. Новата кукла, русокоса или кафен, со слонова коска боја на кожата и карактеристики силно во Европа. Таа е облечена во костим за капење без презрамки зебра црно и бело, црно потпетици, очила за сонце, и златни прстени, по пат на обетки. Веѓите се циркумфлексна акцент, усните и ноктите се црвени. Неговиот поглед е свртен надолу.

Оваа Барби Милисент е роден Роберт, 29 см, 205 g, на возраст од дваесет години.
Таа има убав гради, долги нозе, тенок појас, крути тело и се артикулира на вратот. Моделот задолжително за девојки.


II-Еволуција на Барби.

Барби има еволуирале со текот на годините и американската култура, облека стил се менува во зависност од компанијата. Коса промени Барби неколку бои се појавуваат, платина русокоса, црвена, кафеава уште 1961 година.
Покрај тоа, пластични Барби, исто така, се развива, мерењата се разгледа, неговото лице се менува, тоа донесува порешително, што ги потврдува своите личност. И жени на 70-тите години во САД повеќе не е иста како и на 60-тите години. Тоа е создавање на Малибу Барби, кој беше еден од најуспешните серија на Барби.
Навистина Барби диверзифицира, се претпоставува неколку професии, опсегот на Барби зголемени.
Тоа сега може да биде ветеринар, доктор, учител ....

Нови пријатели за Барби, таа навистина има момче, исто така, создаде од Рут Хендлер, е именуван Кен, минијатурни на Кенет, син на Рут.
Кен е руса како Барби, тој е идеален човек, потоа доаѓа раѓањето на капитенот, сестра на Барби. Постои, исто така, се менува етничката Барби, со појавата на Кристи, црна кукла.
Тоа ќе дојде во годините Барби кукли Азија, Индија, Бразил.


III-Добиени Барби.

Имаше неколку соработки со голем Барби куќи и високата мода чевли. Барби е кукла за девојчиња е многу убава и има неверојатна плакари, и мноштво на пара чевли.
Има тоа е за 30 години на Барби, во 1989 година, во соработка со Кристијан Диор и Канал, со ексклузивни креации на модели.
Во 2009 година Барби прослави 50 и за оваа пригода, сите модели на првиот Барби кои беа презентирани денеска за време на модната недела, со фустани поубаво од другите секогаш направени од најголемите творци.
Соработка со Кристијан Louboutin, исто така, се одржа и, над сто нови пара чевли за Барби.

Барби не е само кукли, на целата вселена е создадена околу ова.
Има тој начин имаше Барби се појавува уште во 2001 година во една верзија на анимиран филм во "Барби Оревокршачка", тоа ќе го следат повеќе од десетина филм на Барби, тоа трае една година . Барби игри да се појави, како да се облекуваат на Барби? Како шминка? Како коса?
Да одговори на повеќе од сто игри се создадени "Барби Облечи вашиот" "Шапка Барби "....


IV-Заклучок.

"Барби е создавање на кукла како жена, далеку од бебињата во мода во тоа време."Рут Халдер.

Успехот на Барби беше веднаш средба е кукла која ги задоволува потребите на девојките, со создавањето на неколку Барби. Икони Девојките стануваат меѓународни идол. Овој успех сепак предизвикало повеќе од една милијарда долари. Таа, исто така, беше изгласан производ на годината 2006 година.

Нашите Барби игри